Tatry to królestwo malowniczych i budzących grozę szczytów, niesamowitych, polodowcowych jezior, a także wyjątkowych i niepowtarzalnych, górskich wodospadów. W poniższym artykule przybliżymy je Wam i — mamy nadzieję — zachęcimy do ich odwiedzenia.
Czy wiecie, że właśnie w Tatrach znajdują się najbardziej malownicze wodospady w Polsce? Co ciekawe, jeden z nich jest najwyższy w naszym kraju. Jeśli więc chcecie zapoznać się z ich wyjątkowym i niepowtarzalnym pięknem, to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury.
Wielka Siklawa to jeden z najbardziej znanych wodospadów leżących na terenie Tatr. Jego wysokość to aż 70 metrów. Aby do niego dojść (od Wodogrzmotów Mickiewicza) potrzeba nieco ponad dwóch godzin. Trasa wiedzie zielonym szlakiem poprzez Dolinę Roztoki. Szlak kończy się przy Schronisku Pięciu Stawów, ale sama Siklawa znajduje się nieco niżej. Odnalezienie jej nie powinno być żadnym problemem. Warto dodać, że duże ilości wody emitują tu na tyle silny dźwięk, że prowadzenie rozmów w pobliżu wodospadu może być problematyczne. Siklawa to najwyższy wodospad w Polsce.
Dwoista Siklawa to dość intrygujący wodospad. A to dlatego, że składa się on dwóch odrębnych "części": Prostego i Skośnego Wodospadu. Znalezienie Dwoistej Siklawy jest bardzo proste. Składają się na nią... najczęściej fotografowane wodospady w Tatrach polskich. Znajdują się one bowiem w południowo-zachodniej części Morskiego Oka, a więc w miejscu, które leży praktycznie naprzeciwko znajdującego się tam schroniska. Wysokość wodospadu to około 55 metrów.
Buczynowa Siklawa to wodospad dobrze znany wszystkim, którzy mieli przyjemność spacerować po Dolinie Roztoki. Opada on z progu Doliny Buczynowej, aż do rzeki Roztoki (okolice Bacowej Wanty). Według niektórych legend jego nazwa wzięła się od nazwiska pewnego bacy (Buc), który zginął w tym miejscu, poszukując swoich owiec. Buczynowa Siklawa znajduje się na wysokości około 1550 metrów nad poziomem morza.
Idąc od Palenicy Białczańskiej w kierunku na Morskie Oko, można zauważyć po prawej stronie wysoki na około 40 - 50 metrów wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza. Składa się on tak naprawdę z trzech mniejszych wodospadów noszących nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Co ciekawe, nie mają one nic wspólnego z osobą polskiego wieszcza. Nazwę tę nadano im w 1891 roku, a więc rok po przeniesieniu prochów Mickiewicza na Wawel. Wodogrzmoty to stosunkowo niewielki wodospad, który jednak znany jest z potężnego hałasu, jaki emituje spadająca woda.
Sarni Wodospad prezentuje się najpiękniej po obfitych opadach lub w trakcie topnienia pozostałego po zimie śniegu. W porze suchej woda spływająca poprzez jego kaskady w zasadzie zanika. Jak do niego dotrzeć? Ten niezwykły wodospad w górach znajduje się na szlaku pomiędzy Doliną Białego a Sarnią Skałą. Idąc tą drogą, trafimy na niego mniej więcej po 1,1 godzinie systematycznego marszu.
Kaskady na Jarząbczym Potoku to przepiękny wodospad, w którym woda płynie bardzo szerokim potokiem. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowy i majestatyczny wygląd, który wyłania się spośród zieleni. Znajduje się on w dolnych partiach Jarząbczej Doliny, tuż przy słynnym szlaku papieskim (żółty i czerwony).
W Tatrach Zachodnich znajduje się Siklawica, która rozlewa się w górnej części Doliny Strążyskiej, bezpośrednio pod północną ścianą Giewontu. Nie jest to może największy wodospad w Polsce, ale jego ukształtowanie może zaskakiwać. Składa się on bowiem z dwóch prawie pionowych, bo usytuowanych pod kątem 80 stopni płyt, które przedzielone są półką skalną. W tej ostatniej powstał tzw. kocioł eworsyjny, będący skutkiem długotrwałego oddziaływania rozpędzonej wody na powierzchnię kamienia. Ciekawostką niech będzie fakt, że wodospad został opisany już przez poetę Ludwika Zejsznera w 1849.
Sikawka to wodospad okresowy w Dolinie Kościeliskiej, który znajduje się dokładnie w Skalnistym Żlebku. Powstaje on po intensywnych opadach lub po roztopach śniegu. Spadająca nim woda przepływa w Żlebku, który łączy górną część tzw. Wysranki z Narciarskim Żlebem. Łączna wysokość wodospadu to około kilkunaście metrów.
Jeśliby opisać najpiękniejsze wodospady w Polsce, to Czarnostawiańska Siklawa z pewnością znajdowałaby się wśród nich. Wodospad wypływa z progu Czarnostawiańskiego Kotła, kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią Morskiego Oka. W zasadzie Siklawa składa się z dwóch oddzielnych wodospadów. Jeden z nich znajduje się tuż pod progiem potoku, a drugi tuż nad powierzchnią najsłynniejszego, tatrzańskiego jeziora, czyli Morskiego Oka.
Jeśli chcecie zobaczyć największy wodospad w Tatrach, odczuć hałas spadającej wody lub poznać legendy związane z tatrzańskimi Siklawami, to koniecznie wybierzcie się w Tatry. Satysfakcja gwarantowana.