2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Rysy - historia zdobycia i najpopularniejsze szlaki na szczyt

2024-03-08 14:47:00

Rysy to najpopularniejszy szczyt w Polsce, który jest obiektem marzeń każdego, kto choć raz zafascynował się Tatrami. W poniższym artykule spróbujemy opowiedzieć co nieco o samym szczycie, historii jego zdobywania, a także o szlakach prowadzących na sam wierzchołek. I jeszcze jedno. Od razu na wstępie rozstrzygnijmy, czy poprawna odmiana w dopełniaczu nazwy szczytu to Rysy, czy Rysów. Odpowiedź jest w tym przypadku jednoznaczna: Rysów.

Skąd wywodzi się nazwa Rysy?

Organizując wyprawę na Rysy, często nie zastanawiamy się, kto pierwszy wszedł na ten szczyt, bądź skąd wzięła się jego nazwa. Zacznijmy więc od kwestii nazewnictwa. Wiele osób sądzi, że termin Rysy wziął się od charakterystycznego, ukośnego żlebu, który jest dobrze widoczny z perspektywy Morskiego Oka. W rzeczywistości nazwa ta pochodzi od górali, którzy zaczęli jej używać już w XIX wieku. W ten sposób opisywali ono cały wyżłobiony kompleks, w skład którego wchodzą wspomniane już wcześniej Niżne Rysy, Żabi Szczyt Wyżni, a także Żabi Mnich.

Jak wysoki jest masyw Rysów?

Rysy, a w zasadzie Masyw Rysów to tak naprawdę trzy wierzchołki, z których tylko jeden leży po stronie polskiej, a reszta po słowackiej. Wysokość każdego z nich to:

  • 2473 m n.p.m. (po stronie słowackiej),
  • 2499 m n.p.m., (po stronie polskiej),
  • 2503 m n.p.m. (po stronie słowackiej).

Ten najwyższy szczyt w Tatrach można łatwo zlokalizować. Dlaczego? Ponieważ charakteryzuje się bardzo wysoką wysokością względną, wynoszącą aż 1100 metrów nad powierzchnią Morskiego Oka. Łączy on główny grzbiet Tatr oraz grań, która odchodzi od niego ku północy (Niżnie Rysy, Wyżni Żabi Szczyt, Niżni Żabi Szczyt).

Historia zdobywania szczytu - kto jako pierwszy zdobył szczyt Rysów?

Kto pierwszy zdobył Rysy? Latem był to Eduard Blásy wraz z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym. Data pierwszego wejścia to 30 lipca 1840 roku. Z kolei zimą szczyt został zdobyty przez Theodora Wundta wraz z przewodnikiem Jakobem Horvayem w dniu 10 kwietnia 1884 r.

Warto dodać, że pierwsze, letnie wejście na Rysy zostało upamiętnione murowaną tablicą, którą postawiono 20 lipca 1891 roku. Niestety, rok później została ona zniszczona, podobnie zresztą jak kolejne tablice, które stawiano w latach późniejszych.

Ile czasu zajmuje wejście na rysy od strony polskiej i słowackiej?

Załóżmy, że chcemy wybrać się na Rysy. Ile czasu musimy sobie zarezerwować? Przede wszystkim musimy ustalić, czy chcemy zdobyć szczyt, idąc od strony polskiej, czy też słowackiej.

  1. Wejście na rysy od strony polskiej. Najlepiej zdobywać szczyt spędzając noc w schronisku nad Morskim Okiem. Przejście do Czarnego Stawu pod Rysami zajmie nam około 50 minut. Warto dodać, że zejście trwać będzie nieco krócej, bo zaledwie 40 minut. Dalsza wspinaczka (od Stawu poprzez Bulę, aż na sam szczyt) to kolejne 3 godziny. Powrót zajmie nam zaledwie 2 godziny 30 minut.
  2. Wejście na rysy od strony słowackiej. Ta droga na Rysy jest zdecydowanie łatwiejsza. Podejście od Popradzkiego Stawu do schroniska pod Rysami szlakami niebieskim i czerwonym zajmie nam około 2 godzin i 15 minut. Zejście tą drogą trwa zaledwie 1 godzinę i 45 minut. Czas wejścia począwszy od schroniska pod Rysami aż do samego szczytu to kolejna godzina. Z kolei powrót trwa zaledwie 45 minut.

Uwaga! Czy wiecie, że nieoficjalnie najszybsze wejście na Rysy zanotował Filip Łobodziński, który z czasem 1 godziny i 32 minuty przemierzył trasę z Palenicy Białczańskiej na Rysy?

Najpopularniejsze szlaki na Rysy

Tak jak pisaliśmy wcześniej, wycieczka na Rysy jest możliwa od strony polskiej lub słowackiej. Poniżej opisujemy szlaki na Rysy, a także ich kolorystykę.

1. Wejście od strony polskiej

Znalezienie "polskiego" szlaku na Rysy nie powinno być problemem nawet dla początkujących taterników. Rysy z Morskiego Oka można łatwo zauważyć. Idąc od schroniska, należy poruszać się czerwonym szlakiem. Następnie mijamy most na Rybim Potoku i docieramy do drogowskazu. Idziemy prosto (tak prowadzi szlak w lewo), a następnie wchodzimy na kamienne płyty, finalnie docierając do Czarnego Stawu.

Następnie obchodzimy Czarny Staw z lewej strony i dochodzimy do masywnego głazu. Potem kierujemy się Długim Piargiem, aż do Buli pod Rysami (można tu odpocząć). Kolejny etap to długotrwały marsz wśród luźnych kamieni. Co jakiś czas na swej drodze znajdujemy łańcuchy, które okażą się bardzo pomocne podczas wspinaczki. Stale obserwujemy oznaczenia, gdyż łatwo się tu zgubić. W końcu dochodzimy do grani, na której skręcamy w prawo do Przełączki. Ostatnim etapem jest podejście na szczyt przy użyciu rąk, gdyż tutaj łańcuchów już nie ma.

2. Wejście od strony słowackiej

Szlak na Rysy od strony słowackiej to zarazem najłatwiejszy szlak na Rysy, który - co ważne - nie jest aż tak eksponowany, jak po stronie polskiej. Od Szczyrbskiego Jeziora idziemy asfaltem, a następnie mijamy mostek, po czym skręcamy w prawo, przechodzimy przez betonowy pomost i skręcamy w lewo. Dalsza trasa wiedzie nas czerwonym szlakiem, który się rozgałęzia (dalej idziemy czerwonym). Przed Popradzkim Stawem znajduje się skrzyżowanie. Droga asfaltowa wiedzie do schroniska, a szlak niebieski na szczyt. Dalej idziemy przez Dolinę Mięguszowiecką i do skrzyżowania szlaków nad Żabim Potokiem.

Dalej kierujemy się szlakiem czerwonym. Idziemy drewnianymi kładkami i mijamy rumowiska skalne. Za Żabimi Stawami Mięguszowieckimi idziemy po kamiennym chodniku, a następnie skalną ścianą, na której umieszczone są łańcuchy. Od czasu do czasu pojawiają się też schody. Na końcu tego etapu docieramy do Chaty pod Rysami.

Idąc z Chaty, kontynuujemy przejście czerwonym szlakiem. Dochodzimy do przełęczy Warga i skręcamy w lewo, idąc cały czas ścieżką.

Rysy dla początkujących - o czym pamiętać?

Fakt, widok z Rysów jest przepiękny. Jeśli chcemy go zobaczyć i bezpiecznie wrócić do domu, pamiętajmy o kilku prostych zasadach.

  • Podane czasy są orientacyjne. Wejście i zejście mogą nam zająć znacznie więcej czasu, jeśli jesteśmy słabsi fizycznie lub na trasie utworzy się kolejka.
  • Pamiętajmy, aby tak zaplanować czas, by znaleźć się w schronisku przed zmrokiem.
  • Nie zapominajmy o podstawowym wyposażeniu.

Reasumując, wejście na Rysy to przygoda, której mogą doświadczyć jedynie odpowiednio przygotowane osoby.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl