2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Najlepsze punkty widokowe na Tatry

2023-06-30 13:41:00

Dziś coś dla tych, którzy tak samo jak lubią po górach chodzić, tak samo lubią na nie patrzeć. Zebraliśmy dla Was najlepsze miejsca, z których widać Tatry. Jedne miejsca są spektakularne i pozwalają obejrzeć pełną panoramę Tatr, inne są zdecydowanie mniej znane, trudno się do nich dostać, ale warto, gdy poszukujemy ustronnego miejsca z dala od zgiełku, z pięknym widokiem na góry.

Nasze zestawienie rozpoczynamy od najpiękniejszych miejsc w Tatrach, do których możemy dotrzeć pieszo lub tych, do których inaczej niż pieszo dotrzeć się nawet nie da! Tak jest z polanami na górskich szlakach, z których rozciągają się panoramy górskie, a także jest tak z niektórymi trudniej dostępnymi, ale za to niesamowicie urokliwymi miejscami w samym Zakopanem lub bliskich okolicach. Do dzieła!

Najlepsze widoki na góry w górach i w samym Zakopanem, do których dotrzemy pieszo

Antałówka

Jeśli chcemy zobaczyć wspaniały widok na Tatry bez wychodzenia na szlak i bez wyjeżdżania z Zakopanego, warto wybrać się na spacer na Antałówkę. Dotrzemy tutaj w niespełna pół godziny marszem z Krupówek. Istnieje możliwość dojechania tutaj autobusem (trzeba wysiąść pod cmentarzem na Pardałówce lub pod Kościołem Matki Zbawiciela na Antałówce).

Salamandra - Kościelisko

Salamandra to słynna uliczka w Kościelisku, wiosce położonej nieopodal Zakopanego, z której zobaczymy piękne pejzaże górskie. Takie, które widnieją na kalendarzach i okładkach zeszytów oraz pocztówkach z gór. Kościelisko to zresztą miejscowość leżąca nieopodal Zakopanego, którą warto odwiedzić niezależnie od tego, czy chcemy ostatecznie dotrzeć tam do konkretnego punktu widokowego, czy nie. Mimo że coraz więcej tam komercyjnych dużych ośrodków hotelowych, to jednak nadal czuć tam sielski górski klimat, a amatorzy architektury podhalańskiej znajda tutaj wśród drewnianych domów prawdziwe perełki. Aby dotrzeć do ulicy Salamandry, z której rozciągają się piękne widoki na Tatry, należy skręcić na jednym z większych skrzyżowań kościeliskich z ul. Nędzy Kubińca w stronę Dzianisza.

Śmiechówka – Kościelisko

Będąc w Kościelisku, koniecznie zajrzyjcie na punkt widokowy w Śmiechówce. Jest to bardzo blisko Salamandry. Jest to świetny, ale trudno dostępny (trzeba iść ostro w górę!) punkt widokowy z kamienną kapliczką z drewnianym dachem. Gdy już wdrapiemy się tam (da się też dojechać autem), możemy usiąść na jednej z ławeczek i podziwiać widok na Tatry Zachodnie. Jest to jeden z tych punktów, o którym jest cisza na Instagramie i trudno znaleźć też wzmianki na temat akurat tej lokalizacji w Sieci. Dlatego, można liczyć na brak tłumów.

Rusinowa Polana

Zaczynamy od totalnego klasyka, czyli od Rusinowej Polany. To właśnie tutaj najlepiej jest wejść, gdy jesteśmy w górach po raz pierwszy, na krótko i nie wiadomo czy i kiedy tutaj wrócimy, a chcemy zobaczyć kwintesencję Tatr. Na Rusinową dotrzemy nie forsując się zanadto, a na miejscu będziemy mieli przepiękną panoramę na najwyższe szczyty. W dodatku, przebywając na Rusinowej Polanie będziemy tymi górami wręcz otoczeni! Chętni mogą z Rusinowej Polany udać się dalej w wyższe partie gór, a ci, którzy na tym punkcie widokowym kończą, mogą tutaj wygodnie rozsiąść się na jednej z drewnianych ławeczek i zjeść grillowanego oscypka z żurawiną podawanego z drewnianych bacówek zlokalizowanych na polanie.

Punkt widokowy w Wierszykach

Wierszyki to ta nazwa, którą warto znaleźć na mapie i oznaczyć jako punkt, przez który trzeba choć raz przewędrować podczas naszych wysokogórskich wojaży. W Wierszykach jest mała polana, z której widać Kościelisko, Giewont, górskie łąki, a wszystko na tle wysokich gór. Pole widokowe w Wierszykach zlokalizowane jest niedaleko Doliny Białego i Drogi pod Reglami.

Najpiękniejsze widoki na Tatry w okolicach Zakopanego – z dojazdem autem

Przechodzimy do tych miejsc widokowych, do których dotrzemy autem, a widok obejrzymy nawet bez wysiadania ze środka. W sam raz dla tych, którzy pod koniec urlopu chcą odpocząć fizycznie od wędrówek, a jednocześnie nadal napawać się górskim klimatem. Niektóre z tych miejsc są oddalone od skupisk miejskich, dlatego będzie to też wycieczka, podczas której jednak warto wyjść z auta i pooddychać świeżym powietrzem!

Zakopane i okolice

Zaczynamy od lokalizacji dość bliskiej Zakopanego, czyli od trasy samochodowej wiodącej na Gubałówkę. Mimo że droga może wydawać się bardzo oblegana, w rzeczywistości przez większość czasu jest pusta i można spokojnie jechać powoli oglądając Tatry. Widok z samochodu rozpościera się na szczyty Czerwonych Wierchów i słynny Giewont. Ze względu na niewielki ruch, warto udać się tutaj również na spacer, aby zrobić piękne fotografie. Szczególnie polecane podczas wschodu i zachodu słońca. Niestety nigdzie po drodze nie ma parkingu, dlatego trudno tutaj latać dronem.

Gubałówka

Gubałówka to must have dla każdego, kto jest w górach po raz pierwszy. Mimo tłumów, każdemu można polecić dojechanie autem na Gubałówkę (można też wejść pieszo na górę albo wjechać na nią kolejką linową wprost z Krupówek). Poza wspaniałym widokiem na góry, mamy tutaj całkiem dobre restauracje z regionalnymi specjałami, a także wyciągi narciarskie i sporo atrakcji dla dzieci. Warto wybrać się na Gubałówkę, aby zjeść obiad albo wypić kawę patrząc na góry. Mimo że miejsce to jest oblegane, nie ma długich kolejek do miejscowych knajpek. Ze szczytu Gubałówki zobaczymy jeden z najlepszych widoków na Tatry, bo jest to widok pełen, obejmujący większość najbardziej znanych szczytów w naszej polskiej części Tatr. Nie bez powodu na szczycie wiszą tablice informacyjne, które w czytelny sposób dają możliwość zidentyfikowania poszczególnych grani. Zdecydowanie choć raz w życiu każdy powinien znaleźć się na Gubałówce. Jest to też ciekawe miejsce w czasie Sylwestra, gdy z góry zobaczymy serię fajerwerków wybuchających o północy w całym Zakopanem.

Ząb i Suche

Ci, którzy nocują w Zębie lub w Suchem, ładny widok na Tatry mają już podczas dojazdu samochodem z i do Zakopanego. Krążenie krętymi, górzystymi drogami, z których mamy i panoramę na Tatry i pejzaż miasteczka widziany z góry jest czymś, czego można przez okrągły rok zazdrościć mieszkańcom tych miejscowości.

Bachledówka

Gdy miniemy już Suche, Ząb i oddalimy się od Zakopanego i Gubałówki, warto udać się do Bachledówki, gdzie mamy widok na Tatry z nieco większego oddalenia, ale nadal jest to piękne miejsce z majestatycznym widokiem na góry. Polecane podczas wschodów i zachodów słońca. Po drodze warto zahaczyć o kościółek ze strzelistą wieżą. Znajduje się tam zresztą parking, na którym można zostawić auto.

Gliczarów Górny

Następnie mamy Gliczarów Górny, z którego zobaczymy piękne podhalańskie polany, a w dali szeroki widok na Tatry. Jest to miejsce poszczególnie lubiane przez fotografów w czasie zimy, gdy ośnieżone turnie wyglądają niesamowicie atrakcyjnie. Jednak aby wyjazd do Gliczarowa Górnego miał sens i owocował w super zdjęcia, koniecznie trzeba poczekać na pogodę dającą dobrą widoczność. W czasie deszczu zupełnie odpada. Do Gliczarowa bardzo dobrą trasę spacerową mają osoby, które zdecydowały się wynająć noclegi w Bukowinie. Trasę warto rozpocząć od Knajpy Widokowej, która sama w sobie oferuje nam miejsce widokowe na góry przy stolikach.

Szymkówka

Szukając pasterskiej polany, z której widać góry z bliska, a widok ten zapiera dech w piersiach, udajmy się na Szymkówkę. To miejsce o pocztówkowych widokach, w którym nie tylko nacieszymy się kontaktem z przyrodą i niesamowitymi widokami, ale także zjemy dobre góralskie jedzenie w miejscowej karczmie. Widok z tarasu restauracji również zachwyca. Smaczku polanie dodaje obecność kilku drewnianych szałasów pasterskich zbudowanych w stylu podhalańskim. Jeśli będziemy mieli szczęście, spotkamy tutaj też pasterzy wypasających swoje owce. Aby dostac się na Polanę, musimy jechać z Olszówki w stronę Morskiego Oka.

Litwinka

Tutaj już koniecznie musimy opuścić nasze auto i usiąść na jednej z ławeczek przygotowanych dla miejscowych i turystów, aby zobaczyć wspaniałe Tatry. Dojeżdżając do tego punktu widokowego, koniecznie musimy mieć na kołach łańcuchy w czasie zimy. Najłatwiej nam będzie dojechać tam z Bukowiny Tatrzańskiej. Zobaczymy stąd widok nie tylko na Tatry, ale także na Pieniny i Gorce. W dole widoczne będą zabudowania i łąki. Te ostatnie wyglądają niesamowicie podczas poranków, gdy unosi się nad nimi widoczna gęsta mgła. Szczególnie, że tuż nad nimi kontrastem jest widok na góry.

Czorsztyn

Widok z Czorsztyna na Tatry zostawiamy tym, którzy z gór już wyjeżdżają lub osobom, które chcą udać się w czasie pobytu w Szczawnicy do miejsca, z którego widać piękną panoramę Tatr. Na drodze dojazdowej z Łopusznej do Czorsztyna znajduje się słynne Wielkie Pole Widokowe, w którym można przede wszystkim złapać oddech. Nie ma tutaj bliskości wielkich szczytów, ale jest przestrzeń i miejsce, gdzie mogą wybiegać się nasze psy (i dzieci), a my możemy zrelaksować się, popatrzeć w dal i spokojnie nacieszyć się widokami gór. Jest to znany punkt obserwacyjny, podobnie jak znany jest punkt widokowy w okolicach Zamku Czorsztyn.

Góra Wdżar

Wjechanie na górę Wdżar, aby popatrzeć na Tatry również zostawiamy osobom, które albo chcą zrobić sobie odległą wycieczkę z Zakopanego, albo tym, którzy znajdują się w Pieninach. Nieopodal jeziora Czorsztynskiego jest większa góra, na którą warto wspiąć się lub wjechać, aby zobaczyć nie tylko góry w całej okazałości (tutaj panorama Tatr jest bardzo szeroka), ale także zamek w Niedzicy i jezioro z góry.

Wysoki Wierch

Wysoki Wierch określany jest często najlepszym miejscem do zobaczenia pięknych widoków w Pieninach. Jest to góra o wysokości 898 metrów nad poziomem morza. Aby na nią wejść, trzeba zarezerwować sobie ok. 3 h czasu. Nie da się wjechać autem. Znajduje się nieopodal Szczawnicy. Gdy już wejdziemy na górę, zobaczymy panoramę Tatr i Trzech Koron. Piękne są nie tylko widoki, ale też szlak prowadzący na tę górę. Po drodze spotkamy najpewniej pasące się na polanach owce i pilnujące je psy pasterskie. Jest to góra bardzo polecana dla osób, które szukają punktu do podziwiania górskich zachodów i wschodów słońca.

Grandeus

Do tego punktu widokowego nie docierają wszyscy. Dlatego, przyjeżdżając tutaj jesienią lub wczesną wiosną, można być niemal pewnym, że będzie pusto, a my w spokoju będziemy mogli podziwiać piękne widoki na tatrzańskie szczyty. Znajdując się na tym pagórku, na pierwszym planie będziemy widzieli polany Spiszu.

Przełęcz nad Łapszanką

Kolejne miejsce na Spiszu, miejscu działań Janosika, miejscu sielskim, wiejskim i radosnym. Na Przełęcz nad Łapszanką zjeżdżają się wszyscy ci, którzy bez względu na warunki pogodowe i odległość poświęcają się w imię zrobienia dobrej fotografii. Mamy tutaj wszystko to, czego oczekujemy od podhalańskiej wioski usadowionej wśród gór. Ciszę, spokój, łąki, kolorowe latem pola uprawne i majaczące nad dachami w dali majestatyczne góry. Zdecydowanie jest to jedno z lepszych miejsc, do którego nie tylko warto pojechać autem, ale także uczynić z niego punkt kulminacyjny rowerowych wypraw. Na jednej z polan z powodzeniem znajdziemy miejsce na rozłożenie się z piknikiem i podziwianie piękna przyrody.

Przełom Białki

Tutaj natomiast mamy piękny widok połączony z rzeką szumiącą w oddali. Ten punkt widokowy jest doceniany przez osoby odpoczywające najlepiej blisko wody. Mimo że nie mamy tutaj klasycznego widoku na Tatry z góry, a raczej widzimy góry „na poziomie naszych oczu” i z dala, to jednak ekspozycja jest dość duża. Przełom Białki jest destynacją popularną wśród turystów zarówno latem, jak i zima, gdy często w czasie weekendów można spotkać tutaj amatorów morsowania. Aby tutaj się dostać, należy zjechać z Zakopianki na wysokości Szaflar i kierować się na wschód.

Polana Głodówka

Polana usytuowana jest po zupełnie innej stronie niż kilka powyższych punktów widokowych. Dostać się do tej polany możemy skręcając z drogi nad Morskie Oko, wiodącej z Bukowiny Tatrzańskiej. Niewiele osób wie o tym miejscu, a jest to punkt usytuowany tuż przy drodze wojewódzkiej, przemierzany codziennie przez wielu turystów. Jest to świetne miejsce do zabrania drona lub do oglądania Tatr przez lornetkę. Widok na Tatry, jaki tutaj mamy, obejmuje Tatry Zachodnie, Wysokie oraz Bielskie. Na polanie w tym miejscu znajdują się domy utrzymane w stylu góralskim – można wynająć w nich pokoje. Ten, który trafi na wolny termin, ma zagwarantowane jedne z najpiękniejszych widoków na góry w naszym kraju.

Polana Zgorzelisko

Z tej polany góry wydają się strzeliste, wysokie, niekiedy wręcz przerażające. Jest tutaj rześko, iście góralsko i spokojnie. Na zielonych łąkach latem pasą się krowy i owce z dzwoneczkami. Piękne widoki można podziwiać o każdej porze roku, przy czym zdecydowanie większe szanse na całkowite pustki są latem, gdy kolejka narciarska, która ma tutaj swoją stację, jest nieczynna. Na Polanę Zgorzelisko warto wybrać się przy okazji wizyty nad Morskim Okiem (lub zamiast niej!), znajduje się blisko Parkingu dla aut osób chcących ruszyć nad Morskie Oko od strony Małego Cichego.

Droga w Jurgowie

Często osoby przebywające w Zakopanem chcą rozszerzyć swoją wycieczkę o pobyt na Słowacji. Wyjeżdżając z Polski do naszych bezpośrednich południowych sąsiadów, warto kierować się z Zakopanego przez Bukowinę, aby zahaczyć o Jurgów. Słynna droga w Jurgowie obfituje nie tylko w punkty widokowe, co jest warta polecenia do przebycia dla pięknych widoków zza szyby samochodu. Zdecydowanie też jeśli szukamy miejsca do zabrania drona w Tatry, to właśnie tutaj warto się wybrać i go puścić. Piękne widoki, jakie roztaczają się tutaj z góry docenione zostały przez wielu twórców filmowych, którzy właśnie tutaj robią ujęcia, gdy chcą mieć kadry górskiej drogi wijącej się wśród gór.

Przełęcz pod Tokarnią

To już jest naprawdę daleko od Zakopanego. Jednak nie warto odpuszczać sobie zobaczenia widoki na Tatry będąc np. w Krościenku – bo właśnie z Pienin będziecie mieli najbliżej do tego punktu widokowego. Mimo że Tatry widać tutaj z bardzo daleka, to jednak przy dobrej pogodzie widok ten jest ciekawy. Panorama jest pełna i szeroka. Gdy wejdziemy na szczyt, który znajduje się po drugiej stronie drogi od Przełęczy, zobaczymy jeszcze więcej. Wybierając się tam w środku zimy, warto wziąć łańcuchy na koła.

Sromowce Wyżne

To kolejne miejsce zlokalizowane w dość dużej odległości od Zakopanego, dedykowane raczej osobom, które poruszają się po ogólnie pojmowanym Podhalu w okolicach Nowego Targu i Czorsztyna. Sromowce Wyżne to malowniczo położona wioska, z której rozciąga się odległa panorama Tatr. Miejsce to jest uwielbiane przez turystów, jednak trudno o spotkanie tutaj tłumów. Odwiedzając wioskę, można nie tylko wybrać się na fajne spacery, ale także wspiąc się na punkty widokowe ukazujące nam piękne Tatry.

Przełęcz Knurowska

Na koniec coś dla tych, którzy chcą zobaczyć piękne widoki przebywając w Gorcach. Mamy tutaj oczywiście Przełęcz Knurowską, gdzie można zaparkować autem (ale polecamy dostać się pieszo!), usiąść w drewnianej altanie przygotowanej dla turystów i napawać się widokiem na góry. Być może nie tak alpejsko strzeliste jak Tatry, jednak dla amatorów przyrody jest to też nie lada gratka. Przełęcz jest skrzyżowaniem dróg prowadzących do Rabki Zdroju, na Turbacz, Krościenka, a także do Lubania. Gdzie znajduje się Przełęcz Knurowska? Aby się tam dostać, trzeba zjechać z głównej drogi prowadzącej z Ochotnicy Górnej do Knurowa znajdującego się koło Dębna nad Dunajcem.

Turbacz

Aby obejrzeć szerszą panoramę gór niż ta, którą zobaczymy z Przełęczy Knurowskiej, warto wejść nieco wyżej na Turbacz. To miejsce znane i szeroko polecane wśród turystów. Prawdziwe must see dla tych, którzy jadą w Gorce. Zobaczymy stąd zarysy tatrzańskich szczytów (w tym Gerlach, czy Kasprowy Wierch) oraz oczywiście panoramę Gorców.

Podsumowanie

Jak widać, miejsc, w których można podziwiać piękne widoki na przełęcze, górskie szczyty i łąki górskie jest w polskiej części Tatr sporo. Życzymy Wam posiadania tyle czasu w swoim życiu oraz tyle pogody ducha, aby z chęcią je wszystkie odwiedzić. Zachęcamy również do zwiedzania Tatr zupełnie na własną rękę. W taki sposób, aby odkryć całkowicie nieopisane w Sieci miejsca, o których będziecie wiedzieli tylko Wy i bliskie Waszemu sercu osoby!

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl