2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Morskie Oko - dojazd, parking, droga, ile się idzie

2023-10-23 14:47:00

Morskie Oko to wymarzony cel tatrzańskich wypadów. Do jego odwiedzenia zachęca w miarę łatwy szlak, przepiękne widoki i Schronisko nad Morskim Okiem, w którym można coś zjeść, a nawet spędzić kilka dni. W niniejszym tekście postaramy się zabrać Was w podróż do tego niezwykłego zbiornika wodnego i opowiedzieć nieco więcej na jego temat.

Co to jest Morskie Oko?

Morskie Oko (zwane dawniej Białym Stawem) to drugie pod względem powierzchni jezioro w Tatrach. Znajduje się ono w Dolinie Rybiego Potoku, a jego charakterystycznym "sąsiadem" są Mięguszowieckie Szczyty, które dominują na praktycznie każdym zdjęciu jeziora. Morskie Oko znajduje się na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza. Nazwa "Morskie Oko" ma legendarne pochodzenie. Dawniej uważano, że pod ziemią znajduje się połączenie jeziora z Morzem Adriatyckim lub Bałtyckim. Do Morskiego Oka prowadzi szlak pieszy, którego początek znajduje się na parkingu w Palenicy i Łysej Górze.

Historia tatrzańskiego jeziora Morskie Oko

Pierwsze wzmianki o Morskim Oku datowane są na 1575 rok. To właśnie wtedy król Władysław IV przekazał prawo do korzystania z tutejszych pastwisk niejakiemu Władysławowi Nowobilskiemu. Jakieś 250 lat później Morskie Oko stało się własnością prywatną, gdyż obszar ten nabył lokalny przedsiębiorca: Emanuel Homolacs, a następnie Władysław Zamoyski. Dopiero od 1933 roku okolice Morskiego Oka są własnością państwa polskiego.

Co ciekawe, teren wokół jeziora był przedmiotem międzynarodowego sporu pomiędzy Galicją a Węgrami. Dopiero w 1902 roku sąd przyznał prawa do tych ziem hrabiemu Zamoyskiemu, którego reprezentował Oswald Balzer. Nawiasem mówiąc, jego imieniem i nazwiskiem nazwano drogę z Zakopanego.

Morskie Oko — informacje i ciekawostki o jeziorze

A teraz garść geograficznych ciekawostek związanych z Morskim Okiem. Tafla zbiornika wodnego znajduje się na wysokości 1395 m. Oczywiście jej poziom może nieznacznie się zmieniać, zależnie od ilości wody. Długość całkowita jeziora wynosi 862 m, natomiast jego szerokość to aż 568 m. Morskie Oko jest głębokie na około 50 - 51 metrów, przy czym pierwsze badania głębokości zbiornika miały miejsce już w XIX wieku. Warto dodać, że gdyby nie zakaz nurkowania, miejsce to byłoby wręcz stworzone do podwodnego zwiedzania. Wszystko przez dużą przejrzystość wody, która oscyluje w granicach 11 - 14 metrów. Obwód zbiornika wynosi 2,5 km. Jest on skuty lodem przez 157 dni w roku.

Jak dojechać do Morskiego Oka?

Naszą przygodę z Morskim Okiem rozpoczynamy... w okolicach dworca PKP w Zakopanem. Najlepszym rozwiązaniem dla turystów pozostaje dojazd komunikacją miejską. Busy wyjeżdżają z centrum miasta i już po 40 minutach są na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Koszt przejazdu to około 10 złotych. Bilety można nabyć bezpośrednio u kierowcy. Trasą, którą w ten sposób pokonamy, jest słynna droga Oswalda Balzera, której długość wynosi około 22 kilometrów.

Aby zobaczyć Morskie Oko, można też wybrać się na Palenicę własnym autem. Tutaj jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Parking na Palenicy jest płatny, aczkolwiek pamiętajmy również o tym, że ilość dostępnych na nim miejsc jest ograniczona. Chcąc zarezerwować miejsce, warto zrobić to z minimum kilkudniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem tej strony. Pamiętajmy też, że w okolicy raczej nie mamy co liczyć na darmowe parkingi.

Szlak Palenica Białczańska — Morskie Oko — krok po kroku

Piesza trasa nad Morskie Oko nie jest szczególnie wymagająca. To zaledwie 500 metrów przewyższenia, aczkolwiek niektórym spacerowiczom może dać się we znaki wszechobecny asfalt. Po wejściu przez bramę TPN-u (wejście płatne) wchodzimy w zupełnie inny świat. Po około 1,5 kilometra docieramy do pierwszego, ważnego punktu wycieczki. Wodogrzmoty Mickiewicza to atrakcja, przy której koniecznie trzeba przystanąć. Tuż obok, po lewej stronie znajduje się zejście do Schroniska Roztoka. Z kolei po prawej rozpoczyna się szlak na Dolinę Pięciu Stawów. Na trasie czekają na nas 3 leśne skróty, które znacząco skracają drogę do celu. Gdy naszym oczom ukaże się Polana Włosienica, do upragnionego jeziora pozostaje ledwie kilkaset metrów.

Ile idzie się nad Morskie Oko?

Na Morskie Oko można dotrzeć pieszo lub fasiągami (powozami konnymi), o których napiszemy później. Trasa w tamtą stronę zajmuje około 2h 20 minut. Z powrotem jest ona o 30 minut krótsza. Łącznie musimy więc zarezerwować sobie cały dzień na taką wycieczkę, biorąc pod uwagę fakt, że od momentu wyjazdu z Zakopanego, aż do powrotu upływa minimum 7 godzin. Pamiętajmy też, że w kwietniu, a nawet w maju cała powierzchnia jeziora może być jeszcze zamarznięta.

Wejście na Morskie Oko jest możliwe również z dzieckiem. Można tu zrobić przepiękne zdjęcia, w których dominować będą Mięguszowieckie Szczyty i leżące nieopodal Rysy. Jeśli zostało nam jeszcze trochę sił (i czasu) możemy wyjść na Czarny Staw Pod Rysami lub obejść Morskie Oko dookoła. W pierwszym przypadku dodatkowa wycieczka potrwa około 2 godzin. W drugim wydłuży się o jakieś 30 - 40 minut.

Fasiągi nad Morskie Oko

Jeśli z różnych powodów nie lubicie długich, pieszych tras, możecie skorzystać z fasiągów, czyli powozów prowadzonych przez tutejszych fiakrów. Cena za miejsce dla jednej osoby to 50 złotych tam i 30 złotych z powrotem. Zimą zamiast fasiągów kursują tu zaprzęgi z saniami. To polecana opcja dla tych osób, które np. z powodów zdrowotnych nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do Morskiego Oka. Dla zdrowych osób stopień trudności trasy nie jest duży, dlatego z ich punktu widzenia tańszym (i zdrowszym) rozwiązaniem będzie samodzielny marsz.

A jeśli przejście do jeziora (lub dalej) faktycznie nas wyczerpało, możemy skorzystać z dostępnych w okolicach noclegów ulokowanych w:

  • schronisku nad Morskim Okiem,
  • schronisku w Dolinie Roztoki,
  • apartamentach Apart4You ulokowanych w malowniczej części Zakopanego.

Ta ostatnia opcja jest polecana zwłaszcza tym osobom, które chcą przygodę z Tatrami rozłożyć na kilka dni, ciesząc się dostępem do komfortowo urządzonego apartamentu.

Gdzie można wyruszyć z Morskiego Oka?

Z Morskiego Oka jest wszędzie blisko. Można stąd dojść na znaną i dobrze widoczną znad jeziora Przełęcz pod Chłopkiem (pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami), a także na Wrota Chałubińskiego, czyli przełęcz znajdującą się pomiędzy Szpiglasowym Wierchem a Kopą nad Wrotami. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, można stąd udać się na Dolinę Pięciu Stawów, a także na Rysy.

Co zabrać ze sobą przed wyruszeniem w drogę na Morskie Oko?

Długość trasy nad Morskie Oko nie jest zbyt długa. Mimo to biorąc pod uwagę fakt, że obowiązuje tu zakaz wjazdu samochodem i rowerem, trzeba cały niezbędny sprzęt zabrać ze sobą. Obowiązkowo trzeba wziąć telefon. Na szczęście zasięg połączeń komórkowych jest w okolicy dość dobry. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zabranie powerbanku. Dzięki niemu można a awaryjnych sytuacjach naładować telefon i... dłużej robić piękne zdjęcia.

Oprócz tego warto też wyposażyć się w:

  • tabletki przeciwbólowe,
  • plastry,
  • bandaż elastyczny,
  • środek odkażający.

Pamiętajmy też, że w okolicy schodzą od czasu do czasu lawiny, w związku z czym w porze zimowej i wiosennej warto zachować szczególną ostrożność. Przy schronisku znajduje się kamera na żywo, za pomocą której można "podejrzeć" aktualną sytuację pogodową nad jeziorem.

Reasumując, okolica Morskiego Oka jest wprost przepiękna. Dlatego warto ją zwiedzać przez cały rok. Do zobaczenia na szlaku!

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl