2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Które muzea w Zakopanem warto odwiedzić?

2023-07-03 15:20:00

Kto z nas nie słyszał o Zakopanem, stolicy polskich Tatr. To w tym wspaniałym mieście nocują miłośnicy górskich wędrówek i kultury Podhala. Jednakże nie zawsze pogoda lub forma pozwala zdobywać szczyty każdego dnia.

Zastanawiasz się co robić w Zakopanem, kiedy pogoda nie pozwala wyjść na szlak, a może jesteś ciekawy kultury i historii tego cudownego miasta? W niniejszym artykule polecamy muzea w Zakopanem, do których warto się wybrać.

Muzea w Zakopanem, które warto odwiedzić

Niewątpliwie stolica polskich Tatr to miejsce, które powinien odwiedzić każdy z nas, chociaż raz w życiu. Jest ono pełne atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Muzea to oczywiście jedne z nich. Dzięki nim poznasz kulturę i historię zakopiańskich Górali. Dodatkowo poznasz koleje losu najsłynniejszych Zakopiańczyków.

Nie tylko dorośli zachwycą się bogatą ofertą muzeów w Zakopanem, ale i dzieci z ciekawością będą podziwiały przygotowane wystawy. Z pewnością do muzeów z dziećmi warto się wybrać, kiedy pogoda nie dopisuje, aby miło z nimi spędzić czas.

Muzea, które warto zwiedzić i szczerze polecamy w Zakopanem to:

 1. Willa Koliba, czyli Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Willa Koliba została wybudowana według projektu Stanisława Witkiewicza (Witkacego). Możemy w niej podziwiać izby urządzone w stylu zakopiańskim, a wiele mebli, sprzętów i drobiazgów rzemiosła artystycznego pochodzi z przełomu XIX i XX w. Natomiast w jednej z izb — izbie góralskiej — znajduje się etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatowskiego, pierwszego mieszkańca domu i słynnego kolekcjonera podhalańskiej sztuki. Jest to miejsce, które zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
 2. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. To kolejne muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku w stylu zakopiańskim zbudowanym w latach 1913-1922. Swój niepowtarzalny wygląd zawdzięcza projektom Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. Można w nim zobaczyć wystawy stałe i czasowe. Wśród wystaw stałych należy wyróżnić kolekcje entograficzne, dzieł sztuki, florystyczne oraz skał i minerałów. Zostały one podarowane przez m.in.: Tytusa Chałubińskiego, Władysława Kulczyńskiego, czy Stanisława Drohojowskiego. Wystawy czasowe to tematyczne zbiory artystów związanych z Podhalem. Jest to miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi, by poznały historię Zakopanego.
 3. Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Mieści się w willi Opolanka, gdzie prezentowane są zbiory biograficzno-literackie po Kasprowiczowskiej Harendzie. W czterech pokojach, gdzie zamieszkiwali państwo Makuszyńscy, znajduje się księgozbiór, złożony z kolejnych wydań utworów pisarza. Dodatkowo zebrane zostało tutaj piśmiennictwo historycznoliterackie o twórczości tego autora i literatura pamiętnikarska. Zobaczymy tutaj także rękopisy pisarza i kolekcję listów, które otrzymywał od innych wybitnych artystów. Jest to miejsce, które warto polecić, osobom zainteresowanych literaturą i historią Zakopanego.
 4. Muzeum Karola Szymanowskiego. To muzeum biograficzne największego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora. Zlokalizowane jest w przepięknej zakopiańskiej willi Atma. Zobaczymy w niej bogatą ekspozycję poświęconą temu wybitnemu kompozytorowi oraz poznamy jego historię związaną z Tatrami i Zakopanem. Eksponaty to w większości pamiątki udostępnione przez Krystynę Dąbrowską, siostrzenicę artysty. Jest to miejsce, które musi odwiedzić każda osoba choć trochę zainteresowana historią najsłynniejszych polskich kompozytorów.
 5. Muzeum Jana Kasprowicza. Zlokalizowana w wilii Harenda pomiędzy Zakopanem a Poroninem. Eksponowane są w nim pamiątki po poecie i pamiątki z nim związane: meble, obrazy, książki oraz fotografie. Należy zauważyć, że wnętrza mieszkalne będące częścią muzeum, pozostawiono niezmienionym stanie od 1968 r., kiedy to zmarła Maria Kasprowiczowa. Jest to miejsce, które zachwyci wielbicieli tego poety, a także zaciekawi osoby chcące poznać lepiej historię Zakopanego.
 6. Muzeum Oscypka — kto z nas będąc w Zakopanem, nie skosztował oscypka? Muzeum Oscypka to miejsce, gdzie zobaczysz na własne oczy, jak się go wyrabia oraz będziesz miał możliwość wyrobienia go własnoręcznie. To tutaj zjesz oryginalne, najlepsze oscypki w stolicy polskich Tatr. Musisz tu zabrać swoje dzieci, aby spędziły niezapomniane chwile, wyrabiając swój własny zakopiański ser.
 7. Muzeum Misiów w Zakopanem — to miejsce, gdzie Twoje dziecko pozna historię pluszowego misia i zobaczy bogatą kolekcję pluszaków ubranych nawet w stroje góralskie. I Ciebie może zaskoczyć tak urozmaicona wystawa maskotek.

Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy polskich Tatr?

Do innych miejsc, do których warto się wybrać w Zakopanem, należą:

 1. Muzeum szczęścia Be Happy i Iluzji — to miejsce o bajkowej scenerii. Kolorowe tła, fantazyjne kształty i autorskie scenerie rozbawia Cię i Twoje dziecko.
 2. Park Iluzji w Zakopanem — tutaj zaskoczy i zadziwi Cię iluzja. W tym miejscu przeplata się magia z nauką. To świetne miejsce, aby spędzić czas z dziećmi na beztroskiej zabawie.
 3. Centrum Edukacji Przyrodniczej — w tym miejscu dobrze poznasz Tatry i ich przyrodę. Wiele makiet i filmów tematycznych wprowadzi Cię i Twoje dziecko w świat przyrody i natury.
 4. Wystawa Figur Woskowych — zdjęcie z gwiazdą sportu, muzyki, a może z politykiem? W Zakopanem jest to możliwe. Wystawa figur woskowych to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

Każde muzeum w Zakopanem oferuje moc atrakcji i pozwala w ciekawy sposób spędzić wolny czas. Warto poznać kulturę Podhala i historię tego miasta. Odwiedzając zakopiańskie muzea, możesz dowiedzieć się wielu rzeczy, o przeszłości Zakopanego.

Dlaczego warto wybrać Zakopane na wakacje?

Zakopane to jedno z tych polskich miast, do których warto się wybrać nie tylko w wakacje letnie lub ferie zimowe. Jest to miasto oferujące wiele atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu przez cały rok. Cudowne chwile spędzą w nim dorośli, ale Zakopane dla dzieci będzie także pełne niespodzianek.

Wypad na szlak, posiłek jedzony z widokiem na panoramę tatr, niepowtarzalna kultura, którą możemy poznać w muzeach, to tylko nieliczne atrakcje, dla których warto odwiedzić Zakopane. Bez wątpienia wolny czas spędzony w stolicy polskich Tatr pozostanie w pamięci każdego turysty, zarówno miłośnika górskich wędrówek, jak i wielbiciela muzeów i miejskich atrakcji

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl