2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Wsie i miejscowości koło Zakopanego do których warto się wybrać na wycieczkę

2024-05-10 13:49:00

Podhale to nie tylko Zakopane. W jego okolicach rozsiane są wsie i miejscowości, które swoim urokiem i bogactwem kultury góralskiej przyciągają turystów pragnących odkryć coś więcej niż tylko tętniące życiem centrum. Warto wybrać się na wycieczkę do tych malowniczych zakątków, by poczuć prawdziwego ducha gór i poznać tradycje, które od pokoleń są tu kultywowane. Oto przewodnik po najciekawszych miejscach, które znajdują się w pobliżu Zakopanego i są łatwe dojazdem samochodem.

Kościelisko – około 5 km

Kościelisko, nazywane często bramą do Tatr Zachodnich, to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z górskimi wędrówkami. Znajdują się tu słynne Jaskinie Kościeliskie oraz malownicza Dolina Kościeliska. To także wieś, gdzie można podziwiać tradycyjną architekturę podhalańską i spróbować lokalnych przysmaków. W Kościelisku warto również odwiedzić regionalne izby, gdzie lokalni artyści prezentują swoje rękodzieło. Dla miłośników aktywnego wypoczynku wieś oferuje liczne trasy rowerowe i narciarskie, które pozwalają cieszyć się pięknem okolicznych krajobrazów w każdym sezonie. Dodatkowo, w Kościelisku znajduje się zabytkowy, drewniany kościółek pod wezwaniem św. Kazimierza, który jest pięknym przykładem lokalnej architektury sakralnej i stanowi ważny punkt na mapie kulturowej regionu.

Poronin – około 6 km

Niewielka, ale pełna uroku wieś Poronin zapewnia spokój i odpoczynek na łonie natury. W otoczeniu górskich potoków i lasów można odnaleźć inspirację, podobnie jak wielu polskich artystów i pisarzy w przeszłości. Poronin jest także znakomitym miejscem dla tych, którzy cenią sobie lokalne tradycje, organizowane tu często festiwale kultury ludowej pozwalają poznać góralskie obyczaje i folklor. Dodatkowo wieś jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki w wyższe partie Tatr, oferuje bowiem atrakcje w okolicach Zakopanego i fajne miejsca na spędzenie czasu w otoczeniu przyrody. W Poroninie znajduje się również zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny, który zbudowany został w stylu zakopiańskim i jest jednym z ważniejszych punktów na szlaku architektury drewnianej w Polsce.

Murzasichle – około 10 km

Murzasichle to wieś góralska, która zachwyca swoim położeniem i widokami na Tatry. To doskonałe miejsce na wypoczynek, a także punkt startowy do fajnych szlaków z Bukowiny Tatrzańskiej. W Murzasichlu można również doświadczyć góralskiej gościnności, odwiedzając lokalne karczmy i pensjonaty, które serwują tradycyjne potrawy w przytulnej, rodzimej atmosferze. Dla miłośników kultury, wieś ta oferuje liczne imprezy folklorystyczne i warsztaty rzemiosła artystycznego, gdzie można obserwować i uczestniczyć w tworzeniu regionalnych dzieł.

Biały Dunajec – około 10 km

Biały Dunajec to nie tylko wspaniałe termy, ale i centrum kultury góralskiej. Warto tu przyjechać, by zobaczyć regionalne stroje, posłuchać góralskiej muzyki i spróbować oscypka prosto z bacówki. Dodatkowo Biały Dunajec jest miejscem, gdzie można zobaczyć, jak żyje się w harmonii z przyrodą, co jest widoczne w dbałości mieszkańców o otaczający ich krajobraz. W okolicy organizowane są również liczne festyny i zawody sportowe, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów, tworząc wspaniałą okazję do wspólnej zabawy i integracji. W Białym Dunajcu można również podziwiać zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela, który jest doskonałym przykładem podhalańskiej architektury sakralnej, łączącej w sobie elementy stylu barokowego i ludowego.

Ząb – około 11 km

Ząb, znany jako najwyżej położona wieś w Polsce, oferuje nie tylko spektakularne widoki, ale i unikalną okolicę. To doskonałe miejsce na obserwację gwiazd i wschodów słońca nad Tatrami. W Zębie, z dala od miejskiego zgiełku, można doświadczyć prawdziwej ciszy i spokoju, co sprawia, że wieś jest idealnym miejscem na regenerację sił i odpoczynek od codzienności. Amatorzy fotografii znajdą tu niezliczone okazje do uchwycenia niezapomnianych krajobrazów, a czyste górskie powietrze dodatkowo wzmacnia wrażenie kontaktu z niezwykłą przyrodą.

Dzianisz – około 12 km

Dzianisz to wieś, w której czas płynie wolniej. Tu można zobaczyć tradycyjne gospodarstwa agroturystyczne i skosztować domowych wyrobów, które zadowolą każdego smakosza. W Dzianiszu każdy miłośnik natury i spokoju znajdzie coś dla siebie, od relaksujących spacerów po malowniczych polanach po odpoczynek w cieniu starych drzew. To także świetne miejsce na naukę o lokalnych tradycjach rolniczych i rzemiośle, gdzie gościnność gospodarzy sprawia, że każdy czuje się jak u siebie w domu.

Gliczarów Górny – około 14 km

Gliczarowa Górnego roztaczają się jedne z najpiękniejszych panoram Tatr. To miejsce, gdzie można poczuć prawdziwą górską przestrzeń i odetchnąć świeżym powietrzem. W Gliczarowie Górny jest położony na jednej z wyższych wysokości, która zapewnia czyste i krystaliczne powietrze, można również doświadczyć niezapomnianych wschodów i zachodów słońca, które w połączeniu z tatrzańskim krajobrazem tworzą niepowtarzalne widoki. 

Witów – około 14 km

Witów to idealna baza wypadowa dla miłośników górskich eskapad. W okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych oraz Chochołowskie Termy, gwarantujące relaks po dniu pełnym wrażeń. W Witowie można również odwiedzić lokalne zabytki sakralne, które prezentują bogatą historię i kulturę regionu, pozwalając lepiej zrozumieć i docenić dziedzictwo Podhala. Dla poszukiwaczy lokalnych smaków wieś ta oferuje liczne gospody i restauracje, w których serwowane są tradycyjne potrawy góralskie, przygotowywane według starych, rodzinnych receptur.

Małe Ciche – około 14 km

Małe Ciche to kolejna wieś przy Zakopiance, która zachwyca swoim spokojem i możliwością bezpośredniego kontaktu z przyrodą. To także świetne miejsce na naukę jazdy na nartach dzięki lokalnym stokom. W Małym Cichym znajdziemy również urokliwe ścieżki spacerowe i rowerowe, które prowadzą przez malownicze tereny idealne do podziwiania górskiej fauny i flory. Dla tych, którzy pragną zaznać kultury góralskiej, wieś ta organizuje liczne imprezy folklorystyczne, podczas których można doświadczyć autentycznych tradycji i zwyczajów tego regionu.

Chochołów – około 17 km

Chochołów to żywa lekcja historii, z dobrze zachowanymi drewnianymi chatami, które stanowią unikatowy przykład góralskiej architektury ludowej. W Chochołowie można również odwiedzić Muzeum Orkana, poświęcone życiu i twórczości Władysława Orkana, jednego z najbardziej znaczących pisarzy regionu. Co roku wieś ta ożywa podczas Chochołowskich Dni Kultury, kiedy to można zobaczyć pokazy tradycyjnych rzemiosł, tańców i słuchać góralskiej muzyki na żywo.

Białka Tatrzańska – około 23 km

Białka Tatrzańska to raj dla narciarzy i snowboardzistów, ale także dla tych, którzy pragną odpocząć w górskim klimacie, korzystając z lokalnych atrakcji jak Terma Bania. W Białce Tatrzańskiej warto również zobaczyć zabytkowy, drewniany kościółek św. Szymona i Judy Tadeusza, który jest perłą podhalańskiej architektury sakralnej. Dla miłośników historii, nieopodal znajduje się także zamek w Niedzicy, oferujący nie tylko wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie, ale i wgląd w bogatą przeszłość regionu.

Kluszkowce – około 43 km

Kluszkowce to wieś, która oferuje nie tylko wspaniałe widoki na Pieniny i Jezioro Czorsztyńskie, ale i mnóstwo atrakcji, w tym Park Linowy i możliwość żeglowania po jeziorze. W Kluszkowcach znajduje się również zabytkowa kaplica św. Anny, z której rozciąga się malowniczy widok na okoliczne krajobrazy, będąca świadectwem lokalnej tradycji sakralnej. Nieopodal wsi, na szczycie Wdżar, można odwiedzić również obserwatorium astronomiczne, które jest unikatowym połączeniem nauki i turystyki, zachęcając do poznawania tajemnic wszechświata.

Czorsztyn – około 45 km

Czorsztyn to nie tylko malownicze ruiny zamku, ale i brama do Pienin, gdzie można płynąć spływem Dunajcem lub wędrować po licznych szlakach górskich. W Czorsztynie warto również odwiedzić zabytkowy kościół św. Michała Archanioła, który zaskakuje swoją barokową architekturą i bogatym wnętrzem, będącym świadkiem długiej historii tego miejsca. Nieopodal, w sąsiednim Niedzicy, znajduje się również imponujący zamek, który oferuje nie tylko fascynujące oprowadzania, ale i przepiękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie i okoliczne góry.

Po dniu pełnym wrażeń warto wrócić do komfortowych apartamentów w Zakopanem, które zapewnią nie tylko odpoczynek i możliwość dalszego delektowania się pięknem Podhala. Zapraszamy do nas po zwiedzaniu – tu zawsze czeka na Was ciepła, góralska gościnność i wygoda, która dopełni Wasze górskie przygody.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl