Dziś opowiemy Wam o stolicy Tatr, ale z nieco innej perspektywy. Czas poznać mało znane miejsca w Zakopanem, które nie są tak popularne, jak Morskie Oko lub Krupówki, ale za to oferują spokój i możliwość kontemplacji tutejszej przyrody oraz sztuki. Oto unikatowe i niepowtarzalne lokalizacje, które koniecznie warto odwiedzić.
Zanim przejdziemy do tytułowych, mniej znanych lokalizacji, chcemy podkreślić, że są to miejsca, które zwykle można odwiedzać przez cały rok. Oferują one nie tylko przepiękne krajobrazy i wspaniały widok na Tatry, ale też możliwość, prawie że mistycznego doświadczania tatrzańskiej kultury i tego wyjątkowego klimatu, dla którego Polacy tak często wybierają Zakopane.
Jest to droga, która znajduje się w północnej części miasta. I choć — jak na zakopiańskie warunki — może wydawać się to dziwne, to zwykle panuje tu cisza i spokój. Droga nie jest zbyt uczęszczana przez samochody. Idąc nią, można zobaczyć wiele drewnianych domów, których wygląd jest charakterystyczny dla tatrzańskiej architektury i zabudowy. Przy odrobinie szczęścia można na tutejszych polanach zobaczyć pasące się owce.
Na końcu Drogi do Daniela można zobaczyć drewniany Dom Wojtka Matei. Jest to doskonałe miejsce dla złapania oddechu po dłuższym spacerze. W domu tym mieszkał niejaki Wojtek Mateja, czy ostatni zakopiański zbójnik. Zajmował się on okradaniem bogatszych chłopów, a nawet gazdów. Jego dom znajdował się w dużej odległości od miasta, w związku z czym mógł on łatwiej ukryć łupy i skuteczniej schronić się przed żandarmami. Z Domu Wojtka Matei rozpościera się przepiękny widok na Zakopane, który pozwala nam spojrzeć na to miasto z zupełnie innej perspektywy.
Czym są Wantule? Mianem tym określa się kamienie, czyli pojedyncze skały i głazy. Wantule to także jedna z najkrótszych, zakopiańskich ulic, przy której znajduje się sporo budynków zbudowanych w stylu zakopiańskim. Jeden z nich został postawiony przez Jędrzeja Marusarza Jarząbka, który w latach 20. ubiegłego wieku był najsłynniejszym, zakopiańskim przewodnikiem tatrzańskim. Jego dom jest utrzymany w bardzo dobrym stanie i co warto podkreślić, jest często odwiedzany przez miłośników zakopiańskiej architektury.
To miejsce wyjątkowe zwłaszcza dla miłośników podtatrzańskiej sztuki. Na ulicy Bogdańskiego mieści się galeria, w której kiedyś mieszkał i pracował jeden z największych polskich rzeźbiarzy: Antoni Rząsa. Spacerując tą ulicą, możemy też podziwiać ładne widoki tutejszych szczytów, regli, a także będący wizytówką Zakopanego szczyt Giewont. W pobliżu ulicy znajduje się rozległa łąka pasterska oraz Księży Las.
Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się droga oraz polana na południowym stoku Gubałówki, która jest przedłużeniem ul. Kaszalewskiego. Można do niej dotrzeć z ulicy Kościeliskiej zaraz za Starym Kościółkiem i domem sióstr Felicjanek. Gładkie to kolejne, ciekawe miejsce, w którym odnajdziemy ciszę i spokój. Znajduje się tu kilka drewnianych domów nawiązujących do rolniczych tradycji Zakopanego. Można stąd też obserwować przepiękną panoramę Tatr i całego miasta.
Jak sama nazwa wskazuje, obszar ten należał dawniej do bogatych, zakopiańskich rodów: Sobczaków i Rojów. W pobliżu znajduje się mnóstwo drewnianych domów, charakterystycznych dla tutejszej zabudowy. Niektóre z nich służyły słynnym letnikom, takim jak Adam Asnyk oraz Seweryn Goszczyński. Przy drodze do Rojów znajduje się Sobczakówka. To właśnie tam znajduje się filia Muzeum Tatrzańskiego.
To kolejne, fajne miejsce widokowe w Tatrach, które ze względu na niewielką popularność nie jest tak często odwiedzane przez turystów. Jest to wzgórze pomiędzy Antałówka a Spyrkówką, które znajduje się około 900 metrów nad poziomem morza. Można stamtąd zobaczyć Giewont, Kasprowy Wierch oraz Świnicę. Na Bachledzki Wierch można dojść żółtym szlakiem, idąc od Antałówki na Harendę. W latach 30. ubiegłego wieku znajdował się tu cmentarz żydowski.
Bulwary to trasa spacerowa, która leży w bliskim sąsiedztwie rzeki Bystrej. Łączy ona Zakopane z Kuźnicami. Jest to ciche i spokojne miejsce, w którym można doświadczyć zarówno piękna zakopiańskiej przyrody, jak i wyjątkowego, tatrzańskiego klimatu objawiającego się choćby w tutejszej architekturze. Na marginesie — Bulwary to miejsce, w którym znajdują się nasze domki noclegowe.
W bliskim sąsiedztwie Bulwarów znajdują się między innymi:
To osiedle Zakopanego ulokowane w południowej części miasta. W pobliżu znajdują się zakopiańskie, średnie skocznie i Krokiew. Jest tu mnóstwo pięknie urządzonych willi, a także sporo obiektów dla miłośników uprawiania sportów. Na terenie osiedla znajduje się też tor łyżwiarski i boisko do piłki nożnej wraz z salami gimnastycznymi.
Kościół Salwatorianów to przepiękna, drewniana budowla, która powstawała w latach 50. oraz 60. XX wieku. Obiekt wyróżnia się przepiękną, tatrzańską zabudową i posiada jedne z najpiękniejszych witraży w okolicy. Kościół znajduje się przy Bulwarach Słowackiego i jest chętnie odwiedzany przez turystów z całej Polski.
To wyjątkowe miejsce pamięci, które leży przy ulicy Kościeliskiej. Pochowano tam wielu mieszkańców Zakopanego i okolic, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój miasta. Cmentarz jest obiektem stosunkowo starym, bo powstał w drugiej połowie XIX wieku. Inicjatorem jego stworzenia był pierwszy, zakopiański proboszcz Józef Stolarczyk.
To miejsce, które jest znane wszystkim miłośnikom zakopiańskiej kultury. Dawniej mieszkał tam Jan Krzeptowski Sabała, który był znanym, góralskim gawędziarzem i muzykantem. Obiekt znajduje się przy ulicy Krzeptówki 17. Co ciekawe, budynek jest uznany za najstarszego reprezentanta tatrzańskiej sztuki architektonicznej, gdyż jego powstanie datuje się na przełom XVIII i XIX wieku.
Ścieżka nad Reglami to malowniczy szlak, który prowadzi przez las reglowy. Idąc nim, można obserwować jedyne w swoim rodzaju tatrzańskie szczyty, a także tutejsze doliny. Ścieżka pod Reglami to miejsce, w którym można się wyciszyć i kontemplować piękno zakopiańskiej przyrody. Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer wśród dźwięków przyrody. Jest to idealna perspektywa zarówno dla doświadczonych dorosłych, jak i rodzin z dziećmi.
Willa Koliba to prawdopodobnie pierwszy dom zbudowany w stylu zakopiańskim. Stał się on jednocześnie inspiracją dla późniejszych mistrzów sztuki architektonicznej, którzy stawiali budynki zgodnie z jego założeniami. Twórcą niepowtarzalnego stylu Koliby był sam Stanisław Witkiewicz, który połączył w nim klasyczne elementy architektury góralskiej oraz elementy europejskich trendów sztuki aranżacyjnej. Dziś w Kolibie znajduje się słynne, zakopiańskie muzeum.
To kolejne miejsce, które warto odwiedzić na turystycznej mapie Zakopanego. Co ciekawe, Dolina Strążyska leży praktycznie w bliskim sąsiedztwie centrum miasta. Wokół niej znajdują się przepiękne, gęste i wysokie lasy, a także malownicze, tatrzańskie szczyty. Jest to idealne miejsce dla osób, które szukają przestrzeni na spacer lub piknik. Z poziomu Doliny można zobaczyć Giewont oraz wiele innych charakterystycznych punktów miasta.
Galeria Władysława Hasiora to miejsce, w którym obcuje się z zakopiańską sztuką. Artysta, o którym mowa, pozostawił po sobie mnóstwo wyjątkowych instalacji artystycznych i rzeźb. Władysław Hasior tworzył dzieła, które odnosiły się do emocji oraz głębokiej symboliki przekazu. Nazwana jego imieniem Galeria to obiekt, który przyciąga znawców sztuki z całej Polski.
Jak widać, Zakopane to miejsce, w którym nie brakuje miejsc owianych tajemnicą. To także miasto, w którym każda ulica lub budynek ma swą wyjątkową historię.