2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Łatwe szlaki w Zakopanem - Trasy w Tatrach dla początkujących

2022-09-28 13:49:00
Nie bez powodu Zakopane to region Polski, który stanowi jeden z najchętniej wybieranych kierunków dla turystów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych). Piękno gór sprawia, że wielu z nas — także amatorów — chce odkryć piękno zakopiańskich szlaków. Na jakie łatwe szlaki w Zakopanem warto zwrócić uwagę, jeśli szukasz trasy w Tatrach dla początkujących? Jeżeli chcesz cenne wskazówki w tym zakresie, przeczytaj nasz artykuł. Miłej lektury!

Łatwe szlaki w Tatrach — na jakie trasy turystyczne dla początkujących szczególnie warto zwrócić uwagę?

Jeszcze przed wyruszeniem w góry w Zakopanem należy sprawdzić, jakie są najłatwiejsze, krótkie szlaki górskie dla początkującego. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: nie będziesz musiał marnować czasu na poszukiwania podczas pobytu w polskich górach.

To jeszcze nie wszystko — jeśli już zdecydujesz się na dany szlak turystyczny, będziesz mógł odpowiednio się do niego przygotować. Jakie zakopiańskie trasy są szczególnie warte zainteresowania? Nie jesteśmy w stanie wskazać Ci jednego, najlepszego szlaku — taki bowiem nie istnieje. Jeśli jednak szukasz odpowiedzi, zapoznaj się z poniższymi propozycjami:
 • Nosal,
 • Gęsia Szyja,
 • Sarnia Skała,
 • Wielki Kopieniec,
 • Dolina Małej Łąki,
 • Dolina Białego Potoku,
 • Rusinowa Polana,
 • Trasa Na Morskie Oko.
Dlaczego to właśnie wyżej wymienione szlaki turystyczne są warte szczególnego zainteresowania z punktu widzenia początkujących turystów? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy tekst.

Nosal

Nosal to jedna z wielu tras, które dają możliwość podziwiania pięknych górskich widoków. Nie jest ona szczególnie długa — jej przejście (mowa tu oczywiście o czasie przemarszu bez zatrzymywania się) zajmuje zazwyczaj niecałe dwie godziny. Z tego powodu szlak turystyczny Nosal stanowi dobry wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z podróżowaniem po górach. Warto zdecydować się na trasę na przykład w sytuacji, gdy danego dnia mamy zaplanowane inne aktywności lub obawiamy się o swoją kondycję.

Dlaczego warto zdecydować się na szlak dla turystów Nosal? Oto powody:
 • z trasy Nosal można zobaczyć na przykład takie miejsca jak Goryczkowe Czuby, Giewont czy Kasprowy wierch,
 • łatwa dostępność,
 • krótka trasa, dzięki czemu jest to dobre rozwiązanie na początek przygody z górskimi podróżami. Taki stan rzeczy sprawia, że możliwe jest także np. wejście na Nosal z dziećmi.
Nosal — podstawowe informacje:
 • długość trasy: niecałe pięć kilometrów,
 • szacowany czas przejścia: do dwóch godzin, zazwyczaj jest to około półtorej godziny,
 • suma wzniesień: mniej niż trzysta metrów.

Gęsia Szyja wraz z Rusinową Polaną

Jednym z popularnych szlaków jest Gęsia Szyja. Jest to dość łatwa trasa, co sprawia, że może być ona idealna dla rodziny z małymi dziećmi, choć oczywiście ostrożność jest cały czas wymagana. Szlak turystyczny Gęsia Szyja to trasa, na której znajdują się liczne atrakcje, w tym na przykład Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.

To jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że w bezpośrednim sąsiedztwie Gęsiej Szyi znajduje się kolejny ciekawy szlak, czyli Rusinowa Polana wraz z Wiktorówką. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest możliwość ujrzenie przepięknych panoram Tatr, w tym między innymi Rysy, Baranie Rogi czy Lodowy Szczyt.

Dlaczego wybrać się właśnie na Gęsią Szyję? Oto powody:
 • możliwość łatwego przejścia na Rusinową Polanę,
 • liczne atrakcje, w tym na przykład Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej,
 • jest to dość łatwa trasa, której przejście nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat gór.
Gęsia Szyja — podstawowe informacje:
długość trasy: około dziesięciu kilometrów,
szacowany czas przejścia całej trasy: około 3,5-4 godziny,
 • suma wzniesień: około 400 metrów,
 • punkt wyjścia: Wierch Poroniec,
 • punkt zejścia: Zazadnia.

Sarnia Skała

Sarnia Skała to od wielu lat jeden z najchętniej wybieranych szlaków. Jest tak nie bez powodu, a główny atut Sarniej Skały stanowią między innymi przepiękne widoki. Giewont, Tatry Zachodnie czy Dolina Białego Potoku to tylko niektóre z interesujących miejsc, które można zobaczyć podczas przemierzania Sarniej Skały. Wszystko to sprawia, że Sarnia Skała stanowi niezaprzeczalnie ciekawy szlak, który warto rozważyć podczas planowania wycieczki w tatrzańskie góry.

Dlaczego Sarnia Skała to absolutne must have dla wszystkich tych, którzy wybierają się w górskie rejony? Oto kilka powodów:
 • szlak jest usytuowany w pobliżu takich turystycznych atrakcji jak na przykład Siklawica,
 • możliwość podziwiania pięknych widoków, w tym między innymi Giewontu oraz Doliny Białych Potoków,
 • duża ilość turystów — o ile szlak Sarnia Skała może być z tego powodu nieodpowiedni dla osób szukających wyciszenia, to jest on idealnym wariantem dla wszystkich, którzy chcą nawiązać nowe znajomości.
Sarnia Skała — podstawowe informacje na temat szlaku:
 • długość trasy: około dziewięciu-dziesięciu kilometrów,
 • szacowany czas przejścia trasy: cztery godziny.

Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec, podobnie jak wcześniej opisany szlak turystyczny Nosal, nie jest zbyt obszerną trasą. Taki fakt nie ujmuje jednak uroku Kopieńcowi. Trasa ta daje między innymi możliwość podziwiania przepięknej panoramy górskiej obejmującej Kasprowy wierch, Tatry Zachodnie, Babią Górę, Beskid Sądecki, Pieniny itp.

Dlaczego warto wybrać się na szlak górski Kopieniec:
 • jest to krótka trasa, dzięki czemu mogą podróżować po niej także dzieci. Fakt, że nie ma na tej trasie zbyt wysokich wzniesień, oznacza, że dzieci raczej nie zmęczą się podczas podróży,
 • dodatkowe atrakcje w postaci na przykład miejsc pasterskich,
 • możliwość podziwiania np. Tatr Zachodnich czy Babiej Góry,
Kopieniec — podstawowe informacje na temat szlaku:
 • długość trasy: od pięciu do siedmiu kilometrów,
 • suma wzniesień: nie więcej niż czterysta metrów,
 • szacowany czas przejścia: od dwóch do około godzin.

Dolina Małej Łąki

Dolina Małej Łąki to kolejny ze szlaków turystycznych, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania wycieczki do Zakopanem. Szlak ten nie jest tak znany, jak ma to miejsce w przypadku najpopularniejszych tras z Trasą na Morskie Oko na czele. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że Dolina Małej Łąki obfituje w wiele atrakcji. Brak tłumów wczasowiczów to dla niektórych kolejna z zalet szlaku — dzięki temu można wyciszyć się oraz skupić na pięknie górskiej natury.

Do ciekawych lokacji, które znajdują się na obszarze Doliny Małej Łąki, należą między innymi takie miejsca jak na przykład Dolina Strążyska (w tym w szczególności wodospad siklawicki), Dolina Kościeliska oraz Przełęcz w Grzybowcu.

Dlaczego Dolina Małej Łąki to dobry pomysł na górską eskapadę? Poniżej znajdziesz kilka powodów takiego stanu rzeczy:
 • jest to dość mało uczęszczana trasa — idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących chwili wyciszenia,
 • możliwość zahaczenia o Przełęcz w Grzybowcu czy Dolinę Kościeliską.
Dolina Małej Łąki — podstawowe informacje:
 • długość trasy: około jedenastu kilometrów. Dodatkowym atutem jest — jak już wspomniano — dość nieduża liczba turystów,
 • suma wzniesień: około trzystu metrów,
 • szacowany czas przejścia: około dwóch godzin. Jest to dość krótki szlak. Jeżeli postanowisz jednak odwiedzić także takie dodatkowe miejsce jak na przykład Dolina Kościeliska czy Dolina Strążyska, czas przejścia może wydłużyć się nawet dwukrotnie.

Dolina Białego Potoku

Dolina Białego Potoku to dobry sposób na wyprawę rodzinną, w tym także wycieczki z dziećmi. Dlaczego tak jest? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: Dolina Białego Potoku to górski szlak turystyczny, który jest dość łatwy. Nie trzeba być doświadczonym alpinistą, by móc przejść tę trasę. Taka cecha to ważny, ale nie jedyny atut Białego Potoku. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że ten szlak górski obfituje także w liczne atrakcje dla dzieci. Nasi podopieczni są znajdą tu takie pozornie drobne, ale w rzeczywistości bardzo interesujące urozmaicenia jak na przykład strumyki, po których można przejść mostem, a nawet niewielkie wodospady.

Trasa w Dolinie Białego Potoku jest dość prosta, pozbawiona nachyleń i skąpana w cieniu. Dzięki temu powinna ona świetnie sprawdzić się także w przypadku małych dzieci. Nie jest ona zbyt długa w porównaniu z wieloma innymi szlakami, ale powolne przemierzanie tej drogi daje dobrą rozrywkę właściwie na cały dzień.

Trasa Na Morskie Oko

Trasa Na Morskie Oko to od lat jeden z najpopularniejszych górskich szlaków. Dzieje się tak między innymi z uwagi na wysoki komfort podróży. Trasa nad Morskie Oko została pokryta asfaltem. Dzięki temu podróż jest nie tylko znacznie prostsza (nie trzeba wówczas obawiać się poślizgu, chodzenia po kamieniach itp.). Nawierzchnia wykonana z użyciem asfaltu sprawia, że rodziny decydują się nawet na zabranie małego dziecka w wózku.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że ten szlak turystyczny jest długi. Aby przejść go w dwie strony (tzn. tam i z powrotem), należy pokonać około piętnastu kilometrów. Taki stan rzeczy oznacza, że osoby o słabszej kondycji (mogą być to na przykład osoby starsze bądź dzieci) będą zmuszone odpoczywać w trakcie drogi lub korzystać z góralskich wozów ciągniętych przez konie.

Zakopane — ważne są nie tylko szlaki turystyczne, ale także odpoczynek

Podróż po szlakach to dla wielu turystów główna atrakcja podczas wycieczki w górskie rejony. Oczywiście, wyżej wymienione szlaki turystyczne to jeszcze nie wszystkie miejsca, które warto odwiedzić w Tatrach. Oprócz tego górska mapa szlaków obejmuje także takie miejsca jak na przykład: Polana Kalatówki, Hala Kondratowa, Droga Pod Reglami czy Dolina Pięciu Stawów (łatwa trasa sprawia, że możliwe jest przebycie trasy w Dolinie Pięciu Stawów z dzieckiem). Są to w większości łatwe szczyty. Nie powinna zatem nikogo dziwić ich popularność oraz fakt, że na przemarsz decydują się także amatorzy, którzy nie posiadają profesjonalnej wiedzy z zakresu alpinistyki.

Taki stan rzeczy oznacza, że mamy szeroki wybór w zakresie górskich szlaków. Oczywiście, należy zadbać także o inne aspekty, w tym między innymi wybór ośrodka wypoczynkowego (apartamenty w Zakopanem), w którym nabierzesz siły do tatrzańskich ekskursji.
design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl