2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Co robić w Zakopanem gdy pada deszcz? Miejsca i pomysły

2022-09-28 14:02:00

Mimo że dla wielu z nas wypad do Zakopanego bez chodzenia po górach jest niedorzeczny, to jednak trzeba przyznać, że stolica polskich gór jest ciekawym miejscem nawet wtedy, gdy w góry wyjść się nie da. A tak jest na przykład wtedy, gdy pada, są burze lub gdy wieje silny halny. Chciałoby się wtedy usiąść z kubkiem kakao w ręku i oglądać kreskówki lub czytać bajki. Jednak takie rzeczy tylko w domu. W deszczowy dzień w Zakopanem wręcz wypada wyjść z hotelu. Poniżej zebraliśmy dla Was najlepsze atrakcje w Zakopanem na niepogodę – sprawdźcie sami, jak jest ich wiele!

Sprawdźcie, jak wyrabia się oscypki

Rozpocznijmy od atrakcji, które związane są z kulturą góralską. Uważamy, że to właśnie te miejsca warto zobaczyć na samym początku, aby poczuć ducha Tatr i pokazać dzieciom kawałek góralszczyzny. Ciekawe miejsce nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny to niewątpliwie Muzeum Oscypka. Tutaj przez godzinę możemy oglądać, jak góral wyrabia oscypki. Całość okraszona jest opowieściami o życiu górali i o naturze samych gór. Wszystko oczywiście w unikalnej gwarze góralskiej, której na nizinach dzieci mogą usłyszeć jedynie w telewizji. Całość podana jest w przystępnej formie, dzieci mają kupę zabawy, a dorośli wychodzą zadowoleni. Po wyprawie w takie miejsce, znacznie ciekawiej zwiedza się bacówki rozlokowane wysoko w górach. 

Atrakcje dla dzieci w Zakopanem

Nie sposób też nie skusić się na zjazd po Wielkiej Krokwi. Obecnie ta atrakcja turystyczna pod szczytami naszych Tatr jest zaliczana do największych tego typu zjeżdżalni po skoczni narciarskich na Świecie. Zjeżdża się wielkim pontonem, rozwijając ekscytującą prędkość. Jako pamiątkę, możemy kupić sobie nagranie z naszego zjazdu (polecamy, jest duże zbliżenie!). Mimo że nie do końca jest to najlepszy pomysł na to, co robić w Zakopanem gdy pada deszcz, jednak jeśli założymy odpowiednią odzież (nieprzemakalną wiatrówkę i okulary), niestraszna nam będzie niska temperatura i ewentualna mżawka. Naprawdę warto. Za pierwszy zjazd płacimy 59 zł, za każdy kolejny 29 zł. 
Kolejne ciekawe miejsce u podnóża Giewontu to Podwodny Świat, gdzie dzieci mogą posłuchać o życiu podwodnym zwierząt morskich. Wybierzemy się tam przedłużając spacer z targowiska pod Gubałówką, podziwiając pod drodze wspaniałą panoramę Tatr (jak pada deszcz, niewidoczną). Deszczowa pogoda może być też idealną okazją, aby udać się do Aqua Park Zakopane, całkiem udanego w tej lokalizacji. Dzieci wyszaleją się po wsze czasy, a my poznamy kolejne miejsce na czasy, gdy warunki w Tatrach będą nadawały się do wypraw pieszych. Wtedy wyprawa na basen będzie idealnym sposobem na relaks po forsującym dniu w górach. Mimo że Zakopane w deszczu nie jest zbyt malownicze, to jednak warto dodać, że z basenów rozciąga się piękny widok na góry. Godne polecenia jest również kąpielisko na polanie Szymoszkowej.

Wybierz się na spacer i poznaj samo Zakopane

Zwiedzanie Zakopanego w deszczu – spacerowanie ulicami i oglądanie starych, drewnianych willi wybudowanych w stylu podhalańskim to dobry pomysł na atrakcje dla dzieci, gdy góry w Zakopanem podczas deszczu nie pozwalają na bezpieczne wędrowanie. Fajne miejsce do zobaczenia podczas takiego zwiedzania miasteczka to przede wszystkim Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Willa Koliba, a także Muzeum Tatrzańskie. Dzieci ucieszą się również z odwiedzin w Domu do Góry Nogami oraz w Papugarni. Jeśli nie leje okropnie, a pada mała mżawka, można pokazać im również jaskinie zlokalizowane w Dolinie Kościeliskiej. Podejście do kilku z nich nie jest uciążliwe. 

Nie pomiń zakopiańskich muzeów

 Zastanawiając się, co zwiedzić w Zakopanem, nie można pominąć oczywiście muzeów. Wspaniałe Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest słynną atrakcją Zakopanego również pod względem architektonicznym. Znajduje się w starej, drewnianej willi, która jest kwintesencją stylu wymyślonego przez Witkacego. Do zobaczenia obowiązkowo są też galerie. Spośród nich najbardziej polecamy Miejską Galerię Sztuki przy ul. Krupówki 41, Galerię Sztuki w willi Oksza, a także Galerię Rzeźby Grzegorza Pechucha. 

Zwiedzaj okolice Zakopanego

Słynny Chochołów (koniecznie zahaczcie o Termy Chochołowskie!) to wspaniały przykład dawnej górskiej wioski. Obok znajduje się też Kościelisko, które jest przyjemną osadą u podnóża Tatr. Również toporowa Cyrhla to bardzo ładne miejsce w górach, w dodatku z piękną panoramą samego Zakopanego.

Must see każdego wyjazdu w Tatry: Gubałówka

Zastanawiając się nad tym, co można zobaczyć w Zakopanym i okolicach, najczęściej przychodzi nam do głowy Gubałówka. Nie jest to dobre miejsce na relaks w czasie deszczu, bo widoki wcale nie będą udane. Jednak jest to doskonale miejsce dla osób, które wpisują do wyszukiwarki frazę: co warto zobaczyć w Zakopanem zimą. Gdy szaleje mróz, a śnieg sięga po pas, Gubałówka zaprosi nas gorącą kawą na tarasie jednej z knajp zlokalizowanych na jej zboczach. Wjedziemy tam kolejką linową, która sama w sobie jest nie lada atrakcją dla dzieci. 
Gdy o zimie mowa, należy popatrzeć również na ofertę takich miejsc, jak termy. W Zakopanem mamy:

  • Termy Bania

  • Termy Bukowina,

  • Termy Szaflary

  • Termy Gorący Potok

Zwiedzanie okolic Zakopanego z okien auta

Zwiedzanie okolic Zakopanego, nawet autem, gdy pogoda w górach nie dopisuje, to pomysł na spędzenie deszczowego dnia praktykowany przez wielu turystów. Ciekawie jest dotrzeć do punktów widokowych, gdy np. halny nie pozwala na zabranie całej gromadki na szlak. Silny wiatr nie będzie przeszkodą w oglądaniu wspaniałej panoramy gór rozciągającej się z miejscowości Witów, z okolic hotelu Janosik. Po drodze warto zatrzymywać się w miejscach, których dotychczas nie znaliśmy. Niejednokrotnie przekonamy się, że jest to dobry sposób na odkrycie restauracji-znaleziska, o którym próżno szukać poleceń w internetowych przewodnikach. 

Gdzie dobrze zjeść w Zakopanem?

Jeśli jednak nie chcemy stawiać na przypadek w kwestii jedzenia, warto udać się do restauracji Honielnik, gdzie zjemy przepyszne pierogi.  Jej dodatkowym atutem jest widok na Tatry i na rozciągające się w dole pod oknami miasteczko. Na obiad warto udać się również do Gazdowo Kuźni, a na kolację do Zakopiańskiej gdzie można stołować się do późnych godzin nocnych. 

Wybierz hotel sprzyjający odpoczynkowi

Na koniec pamiętajmy: w razie niepogody, warto mieć nocleg w takim miejscu, które pozwoli na pozostanie nieco dłużej pod dachem w komforcie i gdzie będzie odpowiednio dużo miejsca, aby zaproponować dzieciom gry i zabawy w rodzinnym gronie. Warto, aby w apartamencie znajdowały się co najmniej dwa odseparowane pomieszczenia, aby w razie zmęczenia nasze pociechy mogły udać się tam na regenerujący sen. 

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl