2
Dorosłych
bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-17 dziecko
-
+
Wybierz
Rezerwacja
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

10 potraw, które trzeba zjeść w Zakopanem - Kuchnia góralska

2023-01-16 11:43:00

Kuchnia góralska to niezwykle bogata i różnorodna kuchnia, która cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników dobrego jedzenia. Jest pełna smaków i aromatów, a jej potrawy są zwykle prostymi, ale bardzo smacznymi daniem, które są idealne do podania przy rodzinnym stole.

Tradycyjna kuchnia z Podhala

Podhale to region w południowej Polsce, który jest szczególnie znany z kilku rzeczy. Po pierwsze, Podhale słynie ze swojej malowniczej przyrody, w której znajdują się Tatry, najwyższe góry w Polsce, oraz Beskidy, Karkonosze i inne masywy górskie. W regionie znajdują się również malownicze doliny, jeziora i rzeki, co sprawia, że jest to popularne miejsce wśród turystów chcących aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Po drugie, Podhale słynie z kultury i tradycji góralskich, w tym z muzyki, tańców i strojów regionalnych. Górale z Podhale są znani z tego, że są bardzo gościnni i otwarci na przyjmowanie turystów, a ich kultura jest ważnym elementem turystyki w regionie.

Po trzecie, Podhale słynie również z wyjątkowych potraw i produktów regionalnych, takich jak oscypki, bryndza, kwaśnica czy oscypek z grilla. Są to wyjątkowe przysmaki, które warto spróbować podczas pobytu w regionie. Tradycyjna kuchnia Podhala jest niezwykle bogata i różnorodna, a do tego cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników dobrego jedzenia.

Kuchnia podhalańska - bogactwo smaków

Górale to ludność zamieszkująca Tatry i Karkonosze oraz inne górskie rejony Polski, Słowacji i Czech. Ich kuchnia jest oparta na prostych składnikach, takich jak mąka, ziemniaki, kasza, jajka i mleko, które są połączone w niezwykle smaczne i pożywne potrawy.

Jednym z najważniejszych składników kuchni góralskiej jest kasza. Górale używają różnego rodzaju kasz, takich jak kasza jęczmienna, gryczana i jaglana, które są podstawą wielu potraw. Jednym z najsłynniejszych przysmaków góralskich jest oscypek, czyli ser wyrabiany ze świeżego mleka owczego, który jest później solony i suszony. Oscypek jest bardzo aromatyczny i ma charakterystyczny kształt, dlatego jest jednym z najczęściej rozpoznawalnych symboli regionu. Często jest podawany z chlebem i ogórkami kiszonymi.

Innym ważnym składnikiem kuchni góralskiej jest mięso, szczególnie cielęce i baranie. Górale uwielbiają różnego rodzaju duszone potrawy mięsne, takie jak bigos, czyli duszone kapusty z mięsem, golonka, czyli duszone łapy cielęce, i kwaśnica, czyli duszona kapusta z kiełbasą i mięsem. Górale są także znani ze swoich wyśmienitych kiszonek, takich jak ogórki, buraki, kapusta i rzodkiewki. Są one często podawane jako dodatek do obiadu lub jako przekąska. W kuchni góralskiej znajdziemy również wiele potraw ziemniaczanych, takich jak placki ziemniaczane, które są często podawane z bryndzą lub kwaśnicą, a także kartacze, czyli duże pierogi ziemniaczane z mięsem lub kapustą i grzybami.

Tradycyjne potrawy kuchni góralskiej

W obiadowym menu kuchni góralskiej znaleźć można między innymi takie potrawy jak placek po zbójnicku czy placek po góralsku. Hałuski góralskie to również bardzo popularne danie, które składa się z kaszy i mięsa. Kluski scykane to z kolei kluseczki ziemniaczane z cebulą i boczkiem. Osoby lubiące mięso z pewnością zainteresują takie potrawy jak dziadki ze spyrkom, czyli duszone łapy cielęce, czy golonka po góralsku, czyli duszona łopatka. Tarciochy to z kolei kluseczki ziemniaczane z kapustą i mięsem, a kluski to prosta i smaczna potrawa ziemniaczana.

Moskole to naleśniki ziemniaczane z mięsem i kwaśnica to duszona kapusta z kiełbasą i mięsem. Bryjka to z kolei smażone kluseczki ziemniaczane, a czosnianka to zupa ziemniaczana z czosnkiem i kiełbasą. Sałaciarka to z kolei sałatka ziemniaczana z kiełbasą, a sery góralskie to specjały, takie jak oscypek, bundz, bryndza, gołka, korboce czy redykołka. Brusek to smażone kluseczki ziemniaczane z cebulą, a żetyca to smażone kluseczki ziemniaczane z cebulą i boczkiem. Kuchnia góralska jest pełna smacznych potraw, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom tradycyjnych smaków.

Co zjeść w Zakopanem?

Zakopane to popularne miasto w Tatrach, które słynie z pięknych krajobrazów i rozległych terenów górskich. Jest to także miejsce, w którym można znaleźć wiele wyśmienitych potraw kuchni góralskiej.

Jednym z najważniejszych składników kuchni góralskiej jest kasza, a w Zakopanem można zjeść wiele różnych potraw z kaszy. Można tam zjeść także wiele innych potraw mięsnych, takich jak karkówka, pieczenie czy kiełbasa. W Zakopanem warto spróbować także różnego rodzaju kiszonych grzybów, które są bardzo popularne w tej okolicy.

Również osoby lubiące słodkie przekąski znajdą w Zakopanem coś dla siebie. Można spróbować takich specjałów jak kremówki, czyli ciasteczka z kremem, faworki, czyli chrusty z cukrem pudrem, lub lody góralskie, czyli lody z bitą śmietaną i owocami.

Miłośnicy tradycyjnej kuchni, lubiący poznawać regionalne potrawy, z pewnością pokochają kuchnię rodem z gór. Jedzenie w Zakopanem, gdzie króluje kuchnia podhalańska, jest pełne smaków i aromatów, a potrawy są zwykle prostymi, ale bardzo smacznymi daniem, które są idealne do podania przy rodzinnym stole.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  booking by : HOTRES.pl